Yabancılar için Türkiye'de Eğitim Sistemi

Yabancılar için Türkiye'de Eğitim Sistemi

Yabancı öğrenciler eğitim için Türkiye'yi çok fazla tercih ediyor. Türkiye'de eğitimlerini sürdüren 20.000'den fazla yabancı öğrenci var. Türkiye'nin dini, ekonomik, kültürel avantajları vardır. YTB olarak da bilinen Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye'ye gelen yabancı öğrenci sayısının her yıl arttığını belirtti. Yaklaşık yüzde 75 artış var ve birçoğunun burslu olarak okumaktadır. Türkiye eğitim olanaklarıyla öne çıkıyor. Özellikle Balkanlar, Afrika ve Asya'dan gelenler eğitim için Türkiye'yi çok seviyor. Eğitim amaçlı oturma izni almak da kolaydır. Ayrıca Türkiye'de eğitim ekonomiktir.

Türk Eğitim Sistemi

Türk Eğitim Sistemi önce anaokuluyla başlar. Çocuklar anaokulunu 6 yaşında bitirir. Sonrasında  4 + 4 + 4 eğitim sistemi ile başlarlar. En az 12 yıllık eğitim alınması Türkiye’de zorunludur. 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl lisede eğitim öğrenim yapılmaktadır. Liseyi bitirdikten sonra öğrenciler üniversiteye hazırlanabilirler. Devlet okullarında öğrenciler devlet sayesinde ücretsiz eğitim almaktadır.İstenilmesi durumunda Özel Eğitim kurumlarında ücretli olarak da eğitim alma imkanı bulunmaktadır.

Türkiye'de İlkokul Eğitimi

İlkokul Eğitimi 66 aylık çocuklarla başlar. Anaokulu eğitimini tamamlayan çocukların ilköğretime başlaması zorunludur. İlkokulda çocukların okuma kadar yazma becerileri de edinmeleri gerekir. İlköğretim okullarında sosyal bilgiler, matematik ve Türkçe dersleri verilmektedir. Okul seçimi, okul ile ikametgâh adresi arasındaki mesafeye göre yapılır. Öğrenciler ikamet adreslerine en yakın okula giderler.

Türkiye'de Ortaokul Eğitimi

Ortaokul Eğitimi, İlkokul Eğitiminden hemen sonra başlar. Ortaokul eğitimi 4 yıl sürer. İlkokulda aynı dersler verilmektedir. Ancak konular daha detaylıdır. Yine çocuklar en yakın okullara gitmektedir. 4 yıl sonra öğrenciler lise giriş sınavına girerler. Notlarına ve başarılarına göre bir liseye yerleştirilirler. Lise de 4 yıl sürüyor. Dinî okulların yanı sıra meslek liseleri de var. Lise döneminde öğrenciler gelecek planları için üniversite sınavına hazırlanmaya başlarlar.

Loading...