Türkiyede Trafik Kuralları Hakkında Bilgiler

Türkiyede Trafik Kuralları Hakkında Bilgiler

Türkiye'de tüm dünyada olduğu gibi Trafik kurallarına uyulmalıdır. İnsanların can ve mal güvenliği için gereklidir. Türkiye'de 20 milyondan fazla araç var ve Bu araçlar neredeyse her gün hareket ediyor.Türkiye'de İstanbul en kalabalık trafik yoğunluğuna sahiptir. İstanbul'daysanız kendi arabanız yerine toplu taşıma araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Türkiye'de trafik sağdan akıyor. Sürüş sırasında sağa dönmek istiyorsanız, önceliğin her zaman karşıya geçmek isteyen insanlara ait olduğunu unutmayın. Bir diğer önemli kural ise yayalarla ilgilidir. Yaya geçitleri, yayaların can güvenliğini sağlamak için yol üzerindeki işaret yerleridir. Trafik ışığı bulunmadığı her zaman geçiş üstünlüğü yayalara aittir.

Uyulması Gereken Önemli Trafik Kuralları

 Sürüş sırasında önünüzdeki araca çok fazla yaklaşmamaya dikkat edin. Her şeyin olabileceğini unutmayın. Bir kedi aniden dışarı fırlarsa, tam önünüzdeki araç hemen fren yapabilir. Bu yüzden önünüzdeki araçla aranızda güvenli bir mesafe bırakmalısınız. Bunu yaparak kaza yapma riskini azaltacaksınız. Kurallara uymanın en başta önemli olmasının nedeni budur!

Trafik İşaretlerine Dikkat Etmek

Yolların her tarafında trafik işaretleri mevcuttur. Trafik işaretleri sürücüler için bilgilendiricidir. Bu işaretlere kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Trafik ışıklarında Kırmızı rengi gördüğünüzde durmanız gerektiği çok açıktır Trafik ışıklarına uyulmaması kazalar için büyük bir faktör olarak görülüyor. Sürüş sırasında her zaman dikkatli olun ve trafik işaretlerine dikkat edin.

Sol Şeridi Kullanma

Gerekmedikçe sol şeridi kullanmamak iyi bir fikirdir. Çok şeritli yollarda en sağdaki şerit acil durum şeridi olarak kullanılmaktadır. Bu şerit ambulans ve itfaiye vb. İçindir. Sol şeritte giderseniz trafik polisleri ve radarlar tarafından görüneceksiniz. Trafik kurallarına uymadigininizda trafik cezası ödeme yapmanız gerekecektir.

Loading...