Türkiyede Tapu Tescil İşlemler ve Süresi

Türkiyede Tapu Tescil İşlemler ve Süresi

Türkiye'de tapu tescil islemleri Türk tapu kadastro kanunu ile belirlenmiştir.Tapu senedi Türkiye'de bilgileri devlet arşivlerinde kayıtlı gayrimenkullerin yasal sahibini gösteren belgedir. Tapu belgesi sadece tapu müdürlüklerinde duzenlenmektedir.tapu belgeleri sadece tapu sahibine veya yasal temsilcisine teslim edilir. Tapu belgesinin adınıza duzenlenebilmesi için gerekli evraklar bulunmaktadır. Satıcı kimliği tapu senedi belediyeden alınan rayiç bedeli eksper raporu vs.

Tapu Süreci Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Hususlar

Tapu süreci ipuçları, herhangi bir gecikme olmadan işinizi daha hızlı bitirmenize yardımcı olacaktır. Gerekli tüm belgelerinizi hazırladığınızdan emin olun. Güncel fotoğraflarınızı Emlak Departmanına göndermeniz gerekmektedir. Satıcı için bir resim ve alıcının iki resmi olmalıdır. Deprem ve doğal afet sigortası belgelerini almanız gerekiyor. Bu kağıtları yerel sigorta şirketlerinden temin edebilirsiniz. Yeni Türk vatandaşlık sisteminden dolayı eksper işlemi her dairede yapılması gereklidir. Bunun haricinde belediyede herhangi bir borcunuz olmaması gereklidir. Çünkü tapu müdürlüğüne verilmesi gereken rayiç bedeli belgesi borcunuz olması durumunda alamazsınız.

Türkiye'de Tapu Süreci Ne Kadar Sürüyor?

Tapu işlem süresi kısadır. Süreç için ihtiyacınız olan her şeye sahipseniz 2 is gününü  geçemez. Türkiye'de mülk sahibi olmak için gerekli adımları izlemeniz gerekir. Öncelikle gayrimenkul satın alma sözleşmenizi imzalamanız gerekir. Daha sonra bir vergi numarası almalısınız.Bir Türk banka hesabı açın ve gerekli Parayı aktarın. Alıcı pasaportunuzu tercüme ettirip noterden onaylamanız gerekmektedir..

Loading...