Türkiye'de Oturma İzni

Türkiye'de Oturma İzni

Türkiye'de oturma izni almak diğer ülkelere göre çok basittir. Bir Daire Satın alarak veya noter onaylı bir daire kiralayarak Türkiye'de kalabilirsiniz. Türkiye'de yabancıların satın aldığı gayrimenkuller her yıl artıyor. Türkiye'nin her yerinde yabancılar için çekici turizm noktaları vardır. Oturma izninizi almak ve Türkiye'de yaşamak istiyorsanız, alabileceğiniz farklı seçenekler var. Türkiye'de kalıcı ikamet olarak da bilinen kısa süreli ve uzun süreli ikamet iznine sahip olabilirsiniz. Aile İkameti, insani ikamet, öğrenci ikametgahı diğer ikamet türleridir. Bu izin genellikle bir yıllığına verilir. Ayrıca, çocuklarınız ve eşiniz de bu izni ayrı ayrı almaları gerekecektir.

Emlak Sahipleri İçin Gerekli Olanlar

  • Geçerli bir pasaport

  • Gayrimenkulün tapusu
  • Türkiye topraklarında sağlık sigortası
  • Türkçeye çevrilmiş çocuk aile beyanı
  • Yeterli paranız olduğunu kanıtlayan bir banka ekstresi
  • Türk vergi numaranız
  • Emlak deprem sigortası.

Emlak ikamet izni, turist iznine çok benzer. Standart Türkiye Turist İznine sahip olduğunuzda, 180 gün sonra ülkede artık kalamazsınız. İyi haber şu ki, orada bir mülkünüz varsa, otomatik olarak bir yıl boyunca oturma izni alabileceksiniz.

Türkiye Oturma İznine Nasıl Başvurulur?

Türkiye'de oturma izni başvurusu yapmak kolaydır. İlk yapmanız gereken en yakın Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden randevu almaktır. Online formu doldurduğunuzda sizin yanınızda getirmeniz gereken belgeler hakkında sizi bilgilendireceklerdir. İkamet izni başvurusunda bulunurken yanınızda 6 adet biyometrik fotoğrafınızı, Türk vergi numaranızı, pasaportunuzun 2 nüshasını getirmeyi unutmayın. Henüz vergi numaranız yoksa, vergi dairenizi ziyaret etmelisiniz.

Loading...