Türkiyede Emlak Vergisi

Türkiyede Emlak Vergisi

Türkiye'de yıllık olarak her gayrimenkulün yıllık olarak ödenen emlak vergisi vardır. Vergi oranları yüzde 0,1 ile 0,3 arasında değişmektedir. Türkiye'de bir mülk satın almayı planlıyorsanız, önce vergi durumlarını bilmek önemlidir. Emlak Vergilerini 2 taksit şeklinde ödeyebilirsiniz. Vergiler Gayrimenkulün türüne göre hesaplanmaktadır. İstanbul'da bulunan bir gayrimenkul için yüzde 0,2 vergi miktarı olacaktır. Bu miktar Belediyelere ödenmektedir.

Tek Seferlik Ödenen Emlak Vergileri

Bir defaya mahsus ödenen emlak vergileri yüzde 1 veya yüzde 18 olabilir. Yüzdeyi etkileyen faktörler mülkün türü ile ilgilidir. Ayrıca mülkün konumu ve boyutu da ödenen vergi etki eden önemli bir faktördür. Vergi hesaplanırken mülkün net alanı kullanılır. Gayrimenkulün satışında Belediye rayiç bedelinin yüzde 4'ü devlete vergi olarak ödenmesi gerekmektedir.

Satın Alma İşlemi Sırasında Ödenecek Emlak Vergileri

Satın alma sırasında emlak vergileri ödenmiş olmalıdır. Tüm vergilerinizi ödemek için tek ihtiyacınız olan bir banka hesabıdır. Satın alma işleminde Türkçe Anlamıyorsanız bir tercüman ihtiyacınız olacaktır. Tüm Gerekli evrakları hazırlamada iyi değilseniz emlakçılardan yardım alabilirsiniz. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında, gayrimenkul fiyatları ve vergileri ucuzdur. Ayrıca mülkiyet yasaları basit ve kolaydır.

Türkiye'de Gayrimenkul Alımını Tamamlamak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mülk alımı için gerekli belgeler tamamlanmalıdır. Belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Gayrimenkul değerlendirme raporu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Türkiye Vergi numarası
  • Pasaportun tercüme edilmiş ve noter tasdikli bir kopyası
  • Tapu Senedi veya kopyası
Loading...