Tarihi Şehir Mardin

Tarihi Şehir Mardin

Mardin, Süryanice'de kale demektir. Mardin, Türkiye'nin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Mezopotamya'nın parlayan kenti olarak da bilinir. Zengin kültürel ve dini çeşitliliğe sahiptir. Neolitik çağdan kalma izleri hala görebilirsiniz. Moğollar, Araplar, Persler, Romalılar, Memlükler, Artuklular, Selçuklular ve çok daha fazlası Mardin'e damgasını vurmuştur. Mardin, Süryani Ortodoks Hıristiyanlar için önemli bir merkezdir. Mardin, gümüş bir takının adı olan telkâri ile ünlüdür. Mardin, Türkiye, Irak ve Suriye arasındaki ana güzergah üzerindedir. Türkiye'nin Güneydoğu bölgesine bir geziniz varsa, Mardin mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir.

Mardin'de Nerede Görülür?

Mardin'de görülecek yerler çok fazladır. Taş evler, dar sokaklar, kültürel ve tarihi mekanlar ile harika mutfağa hayran kalacaksınız. Türkiye'de birçok dizi Mardin'de çekildi.  Mardin otelleri hem lüks hem de şehrin ambiyansını sunuyor.

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii görülmeye değer ve aynı zamanda şehrin en önemli yerlerinden biri olarak biliniyor. Artuklu mimarisinin harika bir örneğidir. Mardin Ulu Camii, kentin sembolüdür. İki minare ve bir kubbe vardır. 1176'da inşa edilmiştir.

Hanlar ve Tarihi Çarşılar

Hanlar ve Tarihi Çarşılar gezmek çok eğlenceli olacak! Şal, sabun, takılar ve baharatlar bulabilirsiniz. Kayseriye Pasajı, Cumhuriyet Çarşısı, Hırdavat Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı, Meşkin Çarşısı, Kapalıçarşı ve Hasan Ayar Çarşısı gibi ziyaret edebileceğiniz çok fazla çarşı bulunmaktadır.

Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi 1387 yılında yapılmıştır. Anıtsal bir yapıdır. İçeride küçük odalar var. Medrese ögrencilere ders verdikleri bir yerdir.   Medreseyi gezdikten sonra zengin Mardin mutfağını tatmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kebap, döner, işkembe dolması, soğan kebabı, Mardin çöreği ve daha pek çok lezzeti tadabilirsiniz. Mardin mutfağı lezzetli etleriyle ünlüdür. Tüm etler yerel olarak yetiştirilir. Mardin Çöreği, et yemek istemeyenler için yöresel bir hamur işidir.

Loading...