Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti, Alanya ile Antalya'nın tam ortasında yer almaktadır. Akdeniz kıyısındaki en popüler tatil beldelerinden biri ve İyi korunmuştur. Side Antik Kenti her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Roma ve Helenistik dönemlere ait kalıntılar bulunmaktadır. Ayrıca Roma Hamamları, yerel müze ve diğer tarihi cazibe noktalarını görebilirsiniz. Şehir ilk olarak 7. yüzyılda Yunan denizcileri tarafından bulundu. Elverişli bir konuma sahip olduğu için kısa sürede doğal bir liman ve bölgedeki en önemli yerleşim yeri haline gelmiştir. Büyük İskender, şehrin kontrolünü ele geçirmiştir.

Gezi için Mükemmel Bir Yer

Side'yi gezmek büyük bir çekiciliğe sahiptir. Kalıntıları ve etkileyici anıtları görebilirsiniz. Roma döneminden kalma tiyatro gezilmesi gereken bir tarihi yapıdır. Ayrıca Deniz kıyısına yakın   Athena ve Apollo tapınakları ünlüdür. Side Arkeoloji Müzesini ziyaret edebilir ve Antik heykellerin büyüleyici koleksiyonlarını görebilirsiniz. Side Antik Kenti'nde daha birçok tarihi yapı bulunmakta olup, Side yarımadasının geniş bir bölgesine dağılmıştır.

Side Antik Kenti'nde Nerede Görülür?

Side'de Tarihi mekanlar yerler çok fazla! Bunlardan biri Bizans Hastanesi. 6. yüzyılda inşa edilmiştir. İki katlı bir yapıdır. Roma Mimarisinin güzel bir örneğidir. Ayrıca Su kemerini ziyaret etmeyi unutmayın. Bu su kemeri o zamanlar şehre su sağlamak için kullanılıyordu. 

Anıtsal Kapı

Anıtsal Kapı zarif bir yapıdır ve 4. yüzyılda inşa edilmiştir. İmparator Vespasian'ın onuruna dikildiği belirtiliyor. Anıtın yüksekliği 13,4 metredir. Ama eski zamanlarda daha yüksekti. Kapının sol tarafı daha iyi korunmuştur.

Loading...