Antik Tiyatro Aspendos

Antik Tiyatro Aspendos

Aspendos antik kenti Türkiye'nin güneyinde yer almaktadır. Antik geleneğe göre kentin   MÖ 13. yy'da kurulduğu belirtilmektedir. Aspendos Antalya'ya 50 km. Uzaklıktadır. Aspendos'u yaz aylarında ziyaret etmeniz önerilir. Her yıl düzenlenen Aspendos Opera ve Bale Festivali'ni görebilirsiniz. Hiç şüphe yok ki harika akustiğe hayran kalacaksınız. Aspendos'ta M.Ö. 800'de Hitit döneminde yerleşim olduğunu gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Aspendos tiyatrosu, Roma tiyatro mimarisinin harika bir örneğidir.

Akropolis Tepesi

Akropolis Tepesi, yaklaşık 40 metre yüksekliğin üzerindedir. Agoranın yanı sıra tapınağın kalıntılarını da görebilirsiniz. MÖ 447 ile 432 yılları arasında oluşturulmuştur. Antik Yunan kültürünün sembolü olarak görülüyor. Akropolis ve Parhenon tanrıça Athena'ya adanmıştır. Aspendos'u ilk kez ziyaret ediyorsanız, Akropolis'i bir turla keşfetmeniz önerilir. Rahat ayakkabılar giyin ve güneş gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın!

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu, Anadolu'nun en büyük antik yapılarından biridir. Macus Aurelius döneminde inşa edilmiştir. Tiyatronun tasarımcısı mimar Xenon'dur. 96 metre çapında ve yaklaşık 20.000 kişilik kapasiteye sahiptir. Sahne 3 kat yüksekliğindedir. Aspendos tiyatrosu en güzel akustiğe sahiptir. 13. yüzyılda tiyatro restore edilmiştir. Aspendos tiyatrosu, şimdiye kadar yapılmış en eksiksiz Roma Tiyatrosu'dur. Aspendos Theather'ın güzelliğine hayran kalacaksınız!

Aspendos'ta Su Kemerleri

Su kemerleri Aspendos'taki en önemli yapılardan biri olarak kabul edilir. Şehre su getirmek için su kemerleri yapılmıştır. Su kemerleri önemlidir, çünkü bunlar eski çağlardan kalan nadir örneklerdir. Kemer ile gelen su, çakıl taşları kullanılarak süzülmektedir ve daha sonra şehrin her yerine dağıtılmaktadır. Su kemerinin Tiberius Claudius tarafından MS 2. yüzyılda yaptırılarak şehre hediye edilmiştir.

Doğal, tarihi güzellikleri aynı anda keşfetmeyi dört gözle bekliyorsanız Aspendos harika bir yer!

Loading...